» Sancaktepeli Gençlere Panorama 1453 ve İslam Eserleri Müzesi Gez

Yayınlanma Zamanı: 2011-02-17 02:52:00Sancaktepeli gençler önce İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ardından da Sultanahmet’teki Türk-İslam Eserleri Müzesi’ni gezdiler.

Sancaktepe Belediyesi’nin 10 Ocak Perşembe günü düzenlediği geziye 60 genç katıldı. Rehber eşliğinde geziye katılan Sancaktepeli gençlerle ilk olarak Topkapı’da bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne gidildi. Üç boyutlu görselliğin yer aldığı müzede öğrenciler hayranlıklarını gizleyemediler. Kendi aralarında fotoğraf çekerken tarihin eşsiz görselliğini arka plan olarak kullanmayı ihmal etmediler.

İstanbul’un fethe açılan kapısında, Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni gezen gençler, İstanbul'un fethine adeta yeniden tanık oldular ve İstanbul surlarından şehre giriliş anını neredeyse aynen yaşadılar. Yapılış tekniği gereği müze insana, kapalı bir mekâna girildiği halde üç boyutlu dış mekâna çıkılmış duygusunu yaşatıyor.

Sancaktepeli gençler daha sonra Türk ve İslam Erserleri Müzesi’ni gezdiler. Türk ve İslam eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesi olma özelliğini taşıyan Türk İslam Eserleri Müzesi,  9 ila 16’ıncı yüzyıl arasındaki Müslüman bilginler tarafından icat edilmiş eserlerini içinde barındırıyor. Gençler ayrıca çeşitli bilim ve teknoloji aletlerinin sergilendiği İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni de ziyaret ettiler.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !